Jak redukować stres oczu podczas pracy przy komputerze

Zdrowie

Praca przed komputerem często wiąże się z dużym napięciem i zmęczeniem oczu. Długie godziny spędzone przed ekranem to jedna z przyczyn uszkodzeń wzroku oraz innych problemów zdrowotnych. W artykule przedstawimy sposoby na redukcję stresu oczu podczas pracy przy komputerze.

 1. Ochrona oczu
  Najważniejszym czynnikiem w redukcji stresu oczu jest ochrona ich przed wpływami, jakie wywierają na nie ekran i światło emitowane przez niego. Pomocny może tu być tzw. filtr niebieskich świateł, który zmniejsza ilość szkodliwych promieniowania emitowanego przez ekran. Poza tym warto zainwestować w szkła z antyrefleksem oraz wizytę u okulisty w celu doboru odpowiednich soczewek do pracy przed komputerem.

 2. Ustawienie monitora
  Kolejnym ważnym elementem jest ustawienie monitora. Powinien on znajdować się na wprost naszych oczu, na wysokości umożliwiającej patrzenie prosto przed siebie, nie odwracając głowy ani szyi. Pole zasięgu wzroku powinno wynosić około 60-70 cm od ekranu. Zmniejszenie jasności ekranu oraz dostosowanie kontrastu do naszych indywidualnych potrzeb również wpłynie korzystnie na nasze oczy.

 3. Regularne przerwy
  Praca przed komputerem może być wyczerpująca dla naszego ciała, a zwłaszcza oczu. Dlatego też istotne jest regularne robienie przerw. Co godzinę należy odstawić od komputera na kilka minut, rozluźnić oczy patrząc np. na punkt poza monitorem, zrobić kilka prostych ćwiczeń wzroku, jakieś rozciągające np. “zamknij oczy i pogłaskaj powieki palcami”. To pomoże zmniejszyć stres oczu i pozwoli uchronić wzrok przed uszkodzeniem.

 4. Ćwiczenia dla oczu
  Istnieje wiele prostych ćwiczeń, które można wykonywać w czasie przerw od monitora. Warto wiedzieć, że aktywne, a zarazem niwelujące stres oczu ćwiczenia wzroku pomagają w utrzymaniu dobrego stanu naszych oczu oraz zapobiegają uszkodzeniom. Wśród takich ćwiczeń można wymienić m.in. ruchy oczu z lewej na prawą stronę, opuszczanie i podnoszenie wzroku do góry i do dołu, ruchy oczu od punktu bliskiego do odległego itd.

 5. Zdrowy tryb życia
  Właściwy tryb życia to równie ważny element. Wprowadzenie do swojej codziennej rutyny elementów jak zdrowe odżywianie, systematyczny ruch, sen w odpowiedniej ilości i jakości to czynniki wpływające na ogólną kondycję organizmu, a także na zdrowie oczu. Dbając o siebie, dbamy również o nasz wzrok i zdolność do pracy przed komputerem.

Podsumowując, redakcja przedstawia sposoby na redukcję stresu oczu podczas pracy przy komputerze. Przestrzeganie podanych zasad pomoże w utrzymaniu dobrego stanu wzroku, a także w zapobieganiu jego uszkodzeniom.