Jak radzić sobie z bólem pleców i kręgosłupa

Zdrowie

W dzisiejszych czasach ból pleców i kręgosłupa stał się plagą dla wielu ludzi. Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej oraz niezdrowa dieta mogą przyczynić się do nasilania dolegliwości bólowych. Wiele osób zwraca się po pomoc do lekarzy, fizjoterapeutów lub masażystów. Jednakże istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy sobie pomóc i zmniejszyć ból w domowym zaciszu.

 1. Ćwiczenia rozciągające
  Regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających, które rozgrzewają mięśnie, pomoże zredukować ból pleców i zmniejszyć sztywność kręgosłupa. Możemy wykonywać takie ćwiczenia jak: pochylanie się do przodu, skręcanie tułowia, prostowanie nóg, unoszenie rąk oraz ćwiczenia jogi.

 2. Zmiana trybu życia
  Wiele osób pracuje w biurach, przez cały dzień siedząc przed komputerem. W takiej sytuacji pomocne będzie wprowadzenie zmian w trybie życia. Możemy zacząć od chodzenia pieszo do pracy, lub na siłownię. Samo uniesienie się z fotela i krótkie spacery pomoże nam w ogólnej kondycji.

 3. Ćwiczenia siłowe
  Regularne ćwiczenia siłowe pomogą nam wzmocnić nasze mięśnie, a co za tym idzie, zmniejszyć dolegliwości bólowe. Bardzo ważne jest, aby ćwiczyć mięśnie brzucha, ponieważ to one pomagają w stabilizacji kręgosłupa.

 4. Masaże
  Masaż jest dobrym sposobem na rozluźnienie mięśni pleców. Można zdecydować się na samomasaż, lub skorzystać z usług specjalisty. Wiele osób dokonuje samomasażu przy użyciu specjalnych piłek, kulek lub wałków masujących.

 5. Zmiana diety
  Niezdrowa dieta może przyczyniać się do nasilania dolegliwości bólowych. Warto więc zwrócić uwagę na to, co jemy. Dbajmy o to, aby nasze posiłki były bogate w witaminy, białko i żelazo. Unikajmy fast-foodów, słodyczy oraz napojów gazowanych.

Podsumowując, ból pleców i kręgosłupa nie musi być przyczyną naszych codziennych dolegliwości. Regularne ćwiczenia rozciągające oraz siłowe, zmiana trybu życia i diety, a także masaże, pomogą nam zredukować ból i poprawią ogólny stan zdrowia. Warto zacząć działać już dziś!