Badanie poziomu cholesterolu: Kontrola i profilaktyka chorób serca

Zdrowie

Badanie poziomu cholesterolu: kontrola i profilaktyka chorób serca

Cholesterol jest esencjalną substancją w organizmie, ale nadmiar tej substancji może prowadzić do poważnych chorób serca. Ponieważ choroby serca są jednymi z głównych przyczyn zgonów na świecie, ważne jest kontrolowanie poziomu cholesterolu i zachowanie jego właściwej równowagi. W artykule omówimy, jakie znaczenie ma badanie poziomu cholesterolu, jakie są skutki nadmiaru cholesterolu i jakie metody profilaktyczne i lecznicze można zastosować.

Znaczenie badania poziomu cholesterolu

Badanie poziomu cholesterolu pozwala na kontrolowanie, jak wiele cholesterolu jest obecnie w organizmie. Co ciekawe, cholesterol nie jest jednym, wszechstronnym składnikiem – w organizmie występują różne rodzaje cholesterolu, a każdy z nich ma różną rolę. Badanie bada frakcje cholesterolu, a do nich zaliczamy:

  • LDL, czyli „zły cholesterol”, który składa się z małych, gęstych cząstek i którym przypisuje się zwiększone ryzyko chorób serca;
  • HDL, czyli „dobry cholesterol”, który przyczynia się do kontrolowania poziomu LDL i utrzymywania równowagi między różnymi rodzajami cholesterolu w organizmie.

W rezultacie pozytywnego badania można podejrzewać, że pacjent ma nieprawidłowy stosunek między LDL i HDL cholesterolu.

Skutki nadmiaru cholesterolu

Nadmiar cholesterolu we krwi zagęszcza napletek mięśniowe i powoduje zapobieganie prawidłowemu przepływowi krwi. W najcięższych przypadkach powoduje to miażdżycę, która może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu. Miażdżyca występuje w wyniku powstawania płytek na ścianach naczyń krwionośnych. Płytki te blokują przepływ krwi i w efekcie dochodzi do niedotlenienia narządów.

Metody profilaktyczne i lecznicze

Zapobieganie nadmiarowi cholesterolu we krwi jest prawdopodobnie najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobom serca i miażdżycy. Obejmuje ona zmianę stylu życia i diety. Metody profilaktyczne obejmują:

  • zdrową dietę bogatą w owoce, warzywa i źródła białka, takie jak ryby i orzechy;
  • ograniczenie ilości tłuszczu w diecie;
  • przestrzeganie diety niskocholesterolowej;
  • unikanie palenia tytoniu i alkoholu;
  • utrzymywanie prawidłowej wagi;

Wraz z profilaktyką, stosowane są również leczenie farmakologiczne, zwłaszcza u osób z już wysokim poziomem cholesterolu. Leki przeciwhistaminowe, niesterydowe leki przeciwzapalne oraz leki przeciwzakrzepowe mogą być stosowane do leczenia chorób serca.

Podsumowanie

Kontrola i profilaktyka chorób serca jest ważna dla każdego bez względu na wiek i płeć. Pamiętajmy, że nadmiar cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko chorób serca i miażdżycy, co w efekcie ma negatywny wpływ na jakość życia. Regularne badanie poziomu cholesterolu i wprowadzenie zmian w stylu życia, zwłaszcza zmian w diecie i aktywności fizycznej, to sposoby na kontrolowanie poziomu cholesterolu i zachowanie zdrowia.