9 najczęstszych objawów sepsy u niemowlaka

Zdrowie

Sepsa to infekcja, która pojawia się, gdy organizm nie jest w stanie prawidłowo walczyć z bakteriami. Można ją zaobserwować zarówno u noworodków, jak i u dorosłych. Jest to stan zagrażający życiu.

Jest to stan, w którym układ odpornościowy organizmu reaguje na obcy mikrob lub substancję, uwalniając substancje chemiczne, które mogą powodować stan zapalny. Zapalenie może rozprzestrzeniać się w całym organizmie, powodując wiele problemów.

Objawy sepsy u niemowlęcia różnią się od objawów u osoby dorosłej. U niemowląt najczęstszym objawem jest biegunka, która jest spowodowana obecnością bakterii w jelitach.

U dorosłych najczęstsze objawy to gorączka, dreszcze, kaszel, duszności, dezorientacja i zmiany ciśnienia krwi.

Jako matka będziesz się martwić, jeśli Twoje dziecko cierpi na któryś z tych objawów. Dowiedzmy się więc, jakie są najczęstsze objawy sepsy u niemowlęcia.

1. Biegunka

Najczęstszym objawem jest biegunka, która wynika z obecności bakterii w jelitach. Bakterie są obecne, ponieważ dziecko nie było karmione piersią przez dłuższy czas lub nie otrzymywało wystarczającej ilości płynów. Jeśli dziecko cierpi na biegunkę, powinno być natychmiast zabrane do szpitala.

2. Gorączka

Gorączka jest jednym z najczęstszych objawów sepsy. Może być spowodowana zakażeniem o niskim stopniu zaawansowania, które nie jest jeszcze poważne. Jest również spowodowana poważnym zakażeniem, które jest bardzo zaraźliwe i może powodować inne powikłania.

3. Kaszel

Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów sepsy u niemowlaka. Jest on spowodowany stanem zapalnym płuc. Przyczyną zapalenia jest wirus lub infekcja bakteryjna.

4. Problemy z oddychaniem

Problemy z oddychaniem to również jeden z najczęstszych objawów sepsy u niemowlaka. Są one spowodowane stanem zapalnym dróg oddechowych. Może to być wirus lub bakteria, która powoduje problemy z oddychaniem.

5. Szybkie oddychanie

Szybkie oddychanie jest jednym z najczęstszych objawów sepsy u niemowlęcia. Jest on spowodowany obecnością bakterii w klatce piersiowej.

6. Szmery w sercu

Szmery w sercu to kolejny częsty objaw sepsy u niemowlaka. Jest on spowodowany wadą serca.

7. Wymioty

Wymioty to jeden z objawów sepsy u niemowlaka, który często mylony jest z infekcją wirusową. Wywołane są przez bakterie dostające się do krwiobiegu przez żołądek.

8. Napady

Napad drgawek to najgroźniejszy objaw sepsy u niemowlaka. Jest to nagłe i niekontrolowane drżenie kończyn, tułowia i głowy. Może również powodować drgawki.

Wnioski:

Jak widzisz, objawów sepsy u niemowlaka jest wiele. Jeśli Twoje dziecko cierpi na któryś z tych objawów, to musisz natychmiast zabrać je do szpitala.